Konference má v podtitulu ještě jeden rozměr. Bourání zdí. Konference má přispět k bourání zdi bránící rychlejšímu prosazení městské a aktivní mobility, která bude klimaticky přívětivá, bezpečná a zároveň férová pro všechny. Ať už na svých cestách preferují jakékoliv prostředky, které nebrání dosažení cíle udržitelné dopravy.
Máme totiž pocit, že nám mnohdy chybí schopnost poslouchat se navzájem a vcítit se do pocitů těch druhých. Že je mezi námi zeď – mezi cyklisty a řidiči, mezi mladými a těmi dříve narozenými, mezi politiky, úředníky a veřejností, mezi lidmi, kteří mají jinou představu o řešení městské mobility, o klimatických změnách, o elektromobilitě, o využití veřejného prostoru. Že máme sklon obhajovat pouze své zájmy, že jsme bez přemýšlení alergičtí na protiargumenty, že jsme rozdrobeni do skupin, které žijí odděleny vysokými hradbami.
Učiňme rok 2022 rokem bourání zdi, kterou jsme vytvořili kolem městské mobility. A mysleme přitom na to, že doprava není jen o infrastruktuře a službách, ale v prvé řadě o lidech. Mějme to stále na zřeteli, protože technicistní přístup proměňuje dobré myšlenky ve fráze, a ty nám v našem úkolu nepomohou.
Tak pojďme na to! Pomůže nám rocková skupina, jejíž legendární koncert v Berlíně v roce 1990 skončil zbořením té nejpevnější zdi, která rozdělovala svět a byla zdánlivě nedotknutelná.
Proto jsme si dovolili poprvé v historii konferencí do hlavního programu, do úvodního bloku, zařadit tři písně od kapely Pink Floyd. Chceme živou kapelu, a tak jsme poprosili českou kapelu Kanci paní nadlesní, aby zahrála v rámci konference od nich tři písně:
Písně z konference si lze přehrát zde.
Abychom nebyli špatně pochopeni, tak od 11:00 Ing. Petr Král, Ph.D., vedoucí Katedry mezinárodního podnikání, z Fakulty mezinárodních vztahů, VŠE v Praze ještě odborně vysvětlí, proč písně od Pink Floyd zapadají do koncepce této konference.